See eeben on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "eben"
},
"expansion": "Swedish eben",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "egy",
"3": "hbnj"
},
"expansion": "Egyptian hbnj",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Swedish eben, ultimately from Egyptian hbnj.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "eeben",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeben",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneitä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeninä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eebeneiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eebenittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eebenini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneitäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeninäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eebeneikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eebenittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eebenisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneitäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeninäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eebeneiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eebenittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eebenimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneitämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeninämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eebeneiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eebenittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eebeninne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeninne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeninne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneitänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeninänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eebeneiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eebenittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eebeninsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeninsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeninsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeninsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeninsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeninsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeninsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeniensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneidensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneittensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeniänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneitään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneitänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeniltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeninään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeninänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eebeniksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eebeneikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eebeneiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eebenittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "eeben",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "eeben",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "eeben",
"2": "ä",
"i": "0"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish paperi-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "eebenpuu"
}
],
"glosses": [
"ebony"
],
"id": "en-eeben-fi-noun-XR1E9UOO",
"links": [
[
"ebony",
"ebony"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "eebenpuu"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeːben/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞ːbe̞n]"
},
{
"rhymes": "-eːben"
}
],
"word": "eeben"
}
{
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "eebenpuu"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "eben"
},
"expansion": "Swedish eben",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "egy",
"3": "hbnj"
},
"expansion": "Egyptian hbnj",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Swedish eben, ultimately from Egyptian hbnj.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "eeben",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeben",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneitä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeninä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eebeneiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eebenittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eebenini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneitäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeninäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eebeneikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eebenittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eebenisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneitäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeninäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eebeneiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eebenittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eebenimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneitämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeninämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eebeneiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eebenittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eebeninne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeninne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeninne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneitänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeninänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eebeneiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eebenittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eebeninsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeninsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeninsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeninsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeninsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeninsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeninsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeniensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneidensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneittensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeniänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneitään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneitänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeniltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeniltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeninään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeninänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebenikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eebeniksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eebeneikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eebeneiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eebenittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebenittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eebeneineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "eebeneinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "eeben",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "eeben",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "eeben",
"2": "ä",
"i": "0"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish paperi-type nominals",
"Finnish terms borrowed from Swedish",
"Finnish terms derived from Egyptian",
"Finnish terms derived from Swedish",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/eːben",
"Rhymes:Finnish/eːben/2 syllables"
],
"glosses": [
"ebony"
],
"links": [
[
"ebony",
"ebony"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeːben/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞ːbe̞n]"
},
{
"rhymes": "-eːben"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "eebenpuu"
}
],
"word": "eeben"
}
Download raw JSONL data for eeben meaning in All languages combined (21.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.